Jaki hotel wybrać na wakacje?

hotel
Wybór hotelu na wakacje to niejednokrotnie jedna z istotniejszych decyzji przy planowaniu wakacji. Oferty poszczególnych biur podróży są bardzo różnorodne, jednakże są pewne wyznaczniki, które pozwalają się zorientować czego można się spodziewać po przyjeździe. Warto na przykład zwrócić uwagę na oznaczenia w postaci gwiazdek, z czego istotne jest to, że standard europejski różni się od tych w Afryce, Egipcie czy Tunezji. W tych ostatnich bowiem można trafić na trzygwiazdkowy hotel przypominający raczej tani motel aniżeli obiekt z odpowiednim standardem.

Hotelowe gwiazdki – standardy a rzeczywistość

Co ciekawe choć w Polsce nie spotyka się „zerówek” to już we Francji jest to zjawisko powszechne. Hotelom bowiem wystawia się oceny od 0 do 4. Pokój, który w Polsce znajduje się w hotelu jednogwiazdkowym lub też w „zerówce” w niektórych krajach europejskich powinien posiadać takie meble jak stół, krzesło oraz łóżko, a także szafę z minimum trzema wieszakami. Jego powierzchnia to 8 metrów kwadratowych i co ważne – pokój taki nie musi mieć osobnej toalety.

Pokój jednoosobowy w hotelu dwugwiazdkowym powinien już mieć osobną łazienkę, która posiada szafkę na kosmetyki, lustro nad umywalką, mydełko oraz mydelniczkę. Powierzchnia takiego pokoju to 9 metrów kwadratowych, a w recepcji jest dostępny telefon.

Bardziej komfortowe są niewątpliwie hotele trzygwiazdkowe, których pokoje wyposażone są dodatkowo w ręczniki, posiadają ozdobne elementy, takie jak kwiaty czy obrazy, a ich powierzchnia wynosi 10 metrów kwadratowych. Z usług room service można korzystać do godziny 22:00. W hotelu są takie udogodnienia jak kawiarnia, restauracja, czy bar alkoholowy.

Hotel czterogwiazdkowy posiada pokoje jednoosobowe o powierzchni 12 metrów kwadratowych z klimatyzacją. Muszą one posiadać fotele, kanapę, szafki, w których mogą się znajdować zestawy do czyszczenia obuwia czy też odzieży. Pościel i ręczniki wymieniane są codziennie, a rzeczy oddawane do prania są zwracane już kolejnego dnia – wyprasowane i czyste. W hotelu takim można wypożyczyć sprzęt rekreacyjny, czy też skorzystać z kompleksu gabinetów z odnową biologiczną. W menu znajdują się dania z kuchni rodzimej, jak i międzynarodowej.

Najbardziej ekskluzywne są hotele pięciogwiazdkowe. Mają strzeżone parkingi, a każdemu miejscu w pokoju przysługuje jedno miejsce parkingowe. Można tu skorzystać z takich udogodnień jak całodobowy barek z alkoholem czy klub hotelowy. Pokój jednoosobowy ma powierzchnię 14 metrów kwadratowych, a personel musi znać co najmniej dwa języki obce w stopniu podstawowym.

Poszczególne skróty w ofertach wycieczkowych także mają odniesienie do tego, czego można się spodziewać w hotelu przy wyborze danej propozycji. „Al” oznacza All Inclusive, czyli wszystko w cenie. Wyżywienie jest wtedy pełne – śniadanie, obiady, kolacje i przekąski, a także napoje bezalkoholowe oraz regionalne alkohole.

Skrót „FB” oznacza Full Board, czyli pełne wyżywienie oznaczające śniadania, obiady oraz kolacje. Half Board – HB natomiast to śniadania oraz obiadokolacje. BB czyli Bed and Breakfast zapewnia jedynie śniadania, a skrót OV oznacza ofertę bez wyżywienia. ZPR zaś to wyznacznik propozycji, która sugeruje iż wyżywienie jest zgodne z programem imprezy lub opisem hotelu.

Wybierając odpowiedni hotel warto przejrzeć opinie na jego temat, zdjęcia oraz dokładnie przeczytać opis. Czasem zdjęcia turystów, czy też wielokrotne polecenia mogą skutecznie rozwiać wątpliwości, co do miejsca, w którym chce się przebywać w czasie urlopu.

Pomocne miejsca w sieci: